УДЦ «Молода гвардія»: Україна, м. Одеса,
вул. Миколаївська дорога, 172.
телефон (048) 755-92-30

1 КВІТНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПТАХІВ. 10 ФАКТІВ З ЖИТТЯ ГОСПОДАРІВ МОРСЬКОГО УЗБЕРЕЖЖЯ

А ви знаєте, що державне підприємство «Український дитячий центр «Молода гвардія» займає унікальну територію чорноморського узбережжя, і розміщується на двох плато. Нижнє плато знаходиться безпосередньо біля моря, верхнє – на висоті 25-30 метрів над рівнем моря та межує зі степом. 

 

 

Відпочивальники, що приїжджають до дитячого центру «Молода гвардія», протягом 21 дня тематичної зміни, мають можливість насолоджуватись красою причорноморського узбережжя, чистотою повітря, в якому сплітаються цілющі властивості моря і степу, спостерігати за неповторним розмаїттям одеської флори і фауни. Саме тут багато хто з дітей уперше в житті милується розкішшю софори японської, спостерігає за тим, як достигають плоди айви та лоха сріблястого, захоплюються кольорами та запахами пишних гліцинії та робінії… Саме тут можна щодня стежити за рудими проворними білками в парку і, звичайно, вивчати поведінку сотень граційних чайок на узбережжі.

 

1 квітня, у Міжнародний день птахів, саме їм присвятимо цей допис. На роль господаря морського узбережжя призначимо МАРТИНА, якого в народі часто називають ЧАЙКОЮ. Ви не впевнені, що цих птахів, яких показуємо на фото, потрібно називати саме так? Якраз про це наш перший, філологічний, факт.

 

 1. З наукової точки зору назва «чайка» розповсюджується лише на птахів роду Vanellus, а усі підвиди добре знайомих нам граційних та зухвалих птахів-господарів морського узбережжя українською називаються "мартИн".
 2. У світі існує понад 50 видів мартИнів, це робить їх одними із найбільш розповсюджених птахів у світі.
 3. За деякими підрахунками, чисельність мартинів поблизу Одеси складає за сезон близько 50 тисяч!
 4. За розміром мартини можуть бути дуже різними: від таких, як маленька горлиця, до великих, завбільшки з гуску. Найдрібніший – мартин малий, чия вага становить всього 100-150 г,. Найбільший птах – мартин морський, його вага може перевищувати 2 кг. Обидва види зустрічаються в Україні.
 5. А як у мартинів з гендерною рівністю і віковою дискримінацією? Статевий диморфізм (різниця між самками і самцями) у забарвленні птахів не виявляється; самка зовсім трохи менша від самця і має дещо слабший дзьоб. Проте, вікова дискримінація, як не дивно, існує: НИЗ тіла у ДОРОСЛИХ птахів майже завжди БІЛИЙ , верх – сірий різних відтінків (від світло-попелястого до майже чорного), голова може бути чорною або бурою. А от МОЛОДІ птахи за забарвленням не схожі на дорослих – мають БУРУВАТО-СІРЕ пір'я.
 6. Мартинів часто називають "жадібними" чи "базарними" – за їхню звичку голосно кричати, набридати своєю присутністю, "красти" у людей, що відпочивають на пляжі, їжу. Хоч ці особливості допомагають мартинам вижити, треба визнати, що іноді мартини (наприклад, сріблясті), можуть досить агресивно поводитися, а поблизу місць їхнього мешкання, біля гнізд навіть нападати на людей і завдавати їм травм. Але ж птахи просто захищають свою територію, і звинувачувати їх у жорстокості не можна.
 7. Мартини вміють швидко бігати, плавати (мають для цього плавальні перепонки) і навіть занурюватися у воду!
 8. Як ви гадаєте: мартин – перелітний птах чи ні? Насправді, і так, і ні. Багато мартинів відлітають у тепліші краї, але багато їх і залишається, причому, навіть у містах, де завжди можна підживитися. Не так давно мартини освоїли навіть знаменитий одеський Привоз, Напевне, на їхню думку, їжі тут вистачить і на людей, і на птахів!
 9. Мартини можуть пити СОЛОНУ воду. Це справді можливо завдяки спеціальному фільтрові, який знаходиться всередині їхнього дзьоба і перетворює морську воду на прісну.
 10. Чи можна впіймати мартина? На пляжі їхня кількість іноді така велика, що, здається, зробити це буде зовсім не важко. Але, за багатьма свідченнями, впіймати мартина на суші майже не можливо! Мартин – дуже сильний, втримати його не вдасться навіть дорослій людині. Та й для чого це робити, насправді? Птах має бути вільним, птах має літати!

  

 

 • p1
 • p2
 • p3
 • p4
 • p5
 • p6
 • p7
 • p8
 • p9
 

_______________________________________________________________________________________________


  Видання

  Виставки

  Проекти

  Гуртки

  Наші пісні

  Дозвілля

 Газета

  Щоденник

  Вірші

  Фото

  Відео

  Відгуки